آخرین تغییرات طرح رجیستری گوشی

آخرین تغییرات طرح رجیستری گوشی

در تمامی دنیا، روش‌هایی برای مقابله با افراد سودجو و قاچاقچی وجود دارد؛ این افراد با واردات و صادرات غیر قانونی می‌توانند ضربات جبران ناپذیری به اقتصاد یک کشور وارد نمایند. کشور ما نیز، برای مقابله با قاچاقچیان گوشی موبایل طرحی به نام طرح رجیستری گوشی را پایه‌گذاری کرده است، که عمر زیادی از اجرای این طرح نمی‌گذرد. با ماریاتل همراه باشید تا علاوه بر پاسخ به سوالات خود درباره‌ی طرح ریجستری، از آخرین تغییرات طرح رجیستری نیز باخبر شوید.

 

طرح رجیستری چیست؟

رجیستری گوشی به معنابی ثبت مشخصات گوشی‌های همراه در سامانه همتا می‌باشد. این طرح نخستین بار در سال 85 مطرح شده و از سال 96-97 به صورت جدی و مستمر اجرا شده است. طرح رجیستری از ورود گوش‌های هوشمند تقلبی، بی‌کیفیت و قاچاق به داخل کشور جلوگیری می‌کند و مشخصات فنی دستگاه، اطلاعات نشان تجاری، مدل و شرکت گارانتی کننده را به اطلاع فرد خریدار می‌رساند.

 

این طرح چگونه عمل می‌کند؟

در این طرح کد IMEI گوشی در سامانه‌ای به نام همتا به ثبت می‌رسد. این عمل باعث می‌شود، که با ورود گوشی به داخل کشور، شرکت‌های خدمات دهنده‌ی سیم کارت، تنها به گوشی‌هایی که در این سامانه ثبت شده‌اند، خدمات اینترنتی و برقراری تماس بدهند و در صورت عدم ثبت کد IMEI در سامانه همتا، گوشی وارد شده پس از 20 روز غیر فعال خواهد شد.

 

از کجا بفهمیم گوشی در سامانه همتا به ثبت رسیده یا نه؟

با شماره گیری *777# (ستاره777مربع) در گوشی، وارد سامانه همتا شده و پس از انتخاب گزینه 1 می‌توانید کد 15 رقمی IMEI موجود به روی جعبه گوشی را وارد کنید تا پیامکی از شماره 7777 مبنی بر ثبت بودن یا ثبت نشدن تلفن همراه در سامانه همتا به شما ارسال شود. همچنین از طریق این پیامک می‌توانید بفهمید که گوشی قبلا در بازار عرضه گوشی با سیم کارت روشن شده یا نه. در صورتی که جعبه گوشی در دسترس نیست با شماره گیری *#06# (ستاره مربع06مربع) کد 15 رقمی IMEI خود را به دست آورید.

 

آخرین تغییرات طرح رجیستری گوشی‌ مسافری

بسیاری از قاچاقچیان برای دور زدن طرح رجیستری، از ورود کالا و گوشی‌های هوشمند در قالب گوشی‌های مسافری استفاده کرده اند. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، برای مقابله با این افراد سودجو مقررات جدید وضع کرده، که طبق این مقررات تمام گوشی‌های وارد شده توسط مسافران به داخل کشور، باید از شماره سیم کارتی استفاده کنند که حداقل ۲۰ روز کاری از زمان فعال‌سازی آن گذشته باشد.

همچنین این قوانین عنوان نموده‌اند، که تمام مسافران باید در فرودگاه اقدام به رجیستری گوشی همراه کنند؛ این موضوع باعث ایجاد صف‌های طولانی در فرودگاه شد. در طی آخرین قوانین ابلاغ شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دلیل شیوع بیماری کرونا و پرهیز از تجمعات در مکان‌های عمومی، از ابتدای دی ماه می‌توان به صورت غیر حضوری به رجیستری گوشی‌های مسافری پرداخت. برای رجیستری غیر حضوری، مسافران باید در اظهارنامه مسافری که توسط آژانس‌ها ابلاغ می‌شود، مشخصات گوشی تلفن همراه و کد 15 رقمی IMEI را درج کرده و پس احراز هویت مسافر و ثبت و تایید گوشی همراه در گمرک، مسافر تا یک ماه فرصت تکمیل روند رجیستری را دارد.

 

ممنون که تا انتها مقاله همراه ماریاتل بودید. شما عزیزان برای خرید ایمن و ارزان گوشی موبایل و تلفن همراه هوشمند می‌توانید از طریق سایت رسمی ماریاتل اقدام کنید.

اینستاگرام ما